Arama sonucu 14 mekan bulundu…
BÖLGE
KATEGORİ
MEKAN ARA

Antalya' da Tarihi Yerler


Genel olarak incelediğimizde, Türkiye'nin birçok bölgesinin tarihi değerlere ev sahipliği yaptığını görebilirsiniz. Taş devri dahil birçok devirde insanlar özellikle Türkiye'nin güneyin de ve ortasında yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Karain mağarası buna güzel bir örnektir. Antalya'da paleotik dönemden kalan, stratejik bir bölgedir ve bilinen en eski insan topluluklarından bazıları burada yaşamıştır. Antalya tarihi yerler elbette oldukça fazladır ancak hemen hemen her çağda insanlar bu bölgeyi yaşamak için kullanmışlardır.


Gerek eski Yunanistan zamanında gerekse Bizans zamanında gerekse Osmanlı zamanında bölge hep değer görmüştür. Buna bağlı olarak da birçok taşınmaz tarihi yapıt Antalya'da oluşmuştur. Antalya civarı bölgelerde yine benzeri tarihi yapıtlara rastlansa da, hiçbiri kaide değer sayıda değildir. Bu yüzden yüksek oranda Antalya bölgesi değer görmektedir. Aynı zamanda bu ilin turistike bir yapıda olması ve Türkiye için bacasız sanayide en etkili şehir olması, onu oldukça değerli kılmaktadır. Günümüzde dahi bölge içerisinde yapılan antik çalışmalarda, eski öğelere rastlanmaktadır.


Dünya üzerinde sıkça kullanılan en eski şehirlerden biri konumundadır. Orta doğu, Ege ve Asya harici bu öneme sahip pek kıta yoktur. Eğer tarihi amaçlı Antalya'ya bir gezi düzenleyecekseniz, görebileceğiniz birçok şey olduğundan emin olabilirsiniz. En eski Antalya tarihi yerler için bir gezi rehberi arıyorsanız, sitemizden faydalanabilirsiniz. İlk oluşumlardan son oluşumlara kadar birçok değer size verilecektir. Hepsiyle de istediğinizi tatili yaşamanız mümkün.


En Eski Antalya Tarihi Yerler


Yukarıda Karain'i örnek olarak vermiştik ve bu bölge Paleotik çağda yaşayan insanların kullandığı yerleşim merkezlerinden biridir. Ancak bu çağa ait pek fazla değer yoktur. Karain mağarası ve mağaraya yakın bir konumda olan müze haricinde gidebileceğiniz hiçbir yer yok. O yüzden biraz daha ileri çağlara bakmamız gerekecek.


Avni Harabeleri


Bilinen en eski merkezlerden biri burasıdır. Tam olarak M.Ö. 9. yüzyılda kullanıldığı tahmin edilmektedir. Bölge net bir uygarlığa ya da yerleşkeye sahip değildir ancak birden çok insanın burada yaşadığını belirtebiliriz.


Bağyaka ve Kınık


2. farklı şehirdir ve ikisi de özellikle M.Ö. 7. yüzyılda kullanılmıştır. Bağyaka Lidya uygarlığına bağlı bir şehirdir. Binlerce insanın bu bölgede yaşadığı düşünülmektedir. Kınık'da bir şehir olarak görülmektedir. Ancak çoğunlukla kalıntılar söz konusu olduğu için net bir şey verilemez.


Bu bölgedeki Antalya tarihi yerler aslında oldukça stratejiktir çünkü yine aynı çağlara ait 27.000 kişi kapasiteli tiyatrolar, gizli dağ yolları, pazarlar, heykeller ve daha nicesi bulunmaktadır. Biraz daha yakın bir zamana gelmek gerekirse, Bizans'ın M.Ö. 2. yüzyılda yaptığı Aspendos tiyatrosundan bahsedebiliriz. 20.000 kişiye olanak tanıyan bu alanın çevrelerinde farklı tiyatrolar ve su kemerleri de bulunmaktadır.


Bunların dışında birçok tarihi mekan bulunsa da, çoğu yakın bir döneme, Milattan sonrasına dayanmaktadır. O yüzden onları farklı bir şekilde kategorilendirebilirsiniz.


Gösterilen : 1-10 / 14

Yakın Zamana Ait Antalya Tarihi Yerler


Özellikle Osmanlı ve Bizans dönemine ait yerler dikkatinizi çekiyorsa, size bu alanlarıda tanıtabiliriz. Yakın zamana ait Antalya tarihi yerler arasında ilk sırada camiler gelmekte. 19. ve 18. yüzyıllarda yaptırılan birçok cami mevcut bölgede Bununla beraber farklı yapıtlara da rastlamak mümkün. Örneğin Kızıl Kule oldukça önemli bir yapıttır. 13. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmekte.


Ayeyorgi Kilisesi ve Akşebe Sultan kilisesi de bölgede yer almakta. Hemen hemen ikisi de eşit zamanlara denk gelmiş oluşumlar. Din tarihi de bölge içerisinde çok yoğun bir şekilde yaşanmakta. Ancak maalesef bunun için net bilgiler mevcut değil.


Milattan sonra Antalya yine bir çok kez savaş görmüş. Tüm şehir genelinde irili ufaklı kalelere rastlamak mümkün. Ancak bunlar arasından en popüleri kuşkusuz Alara Kalesi. Tam tarihi bilinmiyor ancak denize 10 km uzaklığında. Antalya tarihi yerler o kadar çok ki, seçmesi bile sorun olabiliyor. Ancak bu noktada ki iyi yan, tarihi mekanların bir birine oldukça yakın olması.


Popüler Antalya Tarihi Yerler

Sayısı tarihi mekan arasından, kimi merkezler kendini açıkça belli ediyor. Tarihin, bilhassa o döneme ait ilginçliğin bulunması oldukça güzel bir şey. Eğer popüler Antalya tarihi yerler arasından sadece en iyilerini gezmek istiyorsanız bize kulak vermelisiniz. Gidip gidebileceğiniz en iyi yerlerden ilk sırada Karain mağarası geliyor. Mağaranın bir kısmı gezilmeye müsait ve müze kapsamında da insanların kullandığı araç ve gereçler belirtilmiş. Bu mağara da yaşayan insanların yaklaşık 50 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilmekte.


Bir diğer nokta ise Aspendos tiyatrosu ve çevresi. Antik Yunan'ın Akdeniz bölgesinde ki en etkili yerlerin biri. O yüzden çevre boyunca pazarlara, yerleşim alanlarına rastlamak mümkün. Ancak bu tiyatro toplam 20 bin kişi kapasiteli ve o dönemler için oldukça popüler. Tiyatronun en ilginç yanı ise farklı bir akustiğe sahip olması. Bu yüzden nerede oturursanız oturun, sahnede konuşan kişiyi duyabilmektesiniz.


Üçüncü sıradaysa Yivli minare mevcut. En başta yanında tarihi bir kilise bulunurken, 1300'lü yıllarda camiye çevrilmiştir ve 1 minare eklenmiştir. Ardından 1373 yılında eski kilise yıkılmış ve yeni bir cami inşaa edilmiştir. Direkt cami çevresinde olmasa da, birkaç kilometrelik çevrelerde Bizans kalıntılarına ve kiliselerine rastlamak mümkündür. Antalya tarihi yer açısından oldukça zengin bir bölgedir.


Farklı Antalya Tarihi Yerler

Kimi bölgeler, diğerlerinden birkaç özelliğiyle sıyrılabilmekte. Örneğin Azerbaycan çevresinde bulunan bitmeyen ateş gibi. Farklı Antalya tarihi yerler içerisinden bizi Çıralı Yanartaş karşılamakta. Odunla kaplı bir bölge altından yükselen doğalgaz ile oluşan bölge hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmekte. Dünya üzerinde bu tarz çok az nokta bulunmakta.

Çimeniçi mağarası da hem uzun yıllar boyunca bir barınak olarak kullanılmış hem de mükemmel sarkıt ve dikitlere sahip. Mağara içinde yer alan su yolları mevcut. Bulunan boşluklarda eski insanlara ait malzemelere rastlanmış. Ona tarihi değerini katanda bu zaten. Antalya tarihi yerler arasında pek fazla mağara yoktur. Bulmak sadece birkaç tane ile mümkündür. Buda onlardan biri.


Antalya Tarihi Yerler Plajları

İnsanlar uzun yıllar boyunca tarım ve hayvancılığı değerli gördüğü için deniz kenarlarından uzak durmuşlar. Ancak M.Ö. ve Bizans dönemlerinde kimi plajlar kullanılmış. Yakın mağaralarda ki yerleşim alanları bunu kanıtlamakta.


  • Alanya Doğu Plajı:

  • Birçok bölgeye yakın bir konumda duran Alanya'nın Mersin'e bakan bölgesinde olmakla beraber, 18. yüzyılda çevre alanlarda birçok tarihi heykel bulunmuştur. Kimileri tahrip edilmiş kimileri de taşınmıştır.


  • Göynük Kanyonu:

  • Bir doğal güzellik olmasıyla beraber, balık açısından zengin bir nehre ev sahipliği yapmaktadır. Bölge plaj amacıyla da kullanılmıştır. Bununla beraber aktığı deniz ve çevresi de doğal plaj değerine sahiptir.


  • Kleoptra Plajı:

Plaj ismini yeni alsa da, aslında çok eski dönemlere dayanmaktadır. Antik Mısır'da Kraliçe olan Kleoptra'nın Akdeniz seferinde buraya geldiği ve bu plajda yüzdüğü bilinmektedir. Plaj 1.5 km'den uzundur. Aynı zamanda oldukça berrak bir plajdır.


Antalya tarihi plajları bu şekildedir. Bunlar dışında sayısız plaj yer almaktadır ancak tarihi bir değeri oldukları hiçbir zaman kanıtlanamamıştır. Çoğu eski insanlar boğulma tehlikesi yüzünden plaj yerine akarsuları tercih etmiştir. Antalya'da gerek akarsular gerekse şelaleler bakımından oldukça zengindir.

Gezmek istediğinizde, birçok tarihi yer ile karşılaşırsınız ve hepsini tek bir günde gezmeniz mümkün değildir. Ya popüler yerleri tercih etmelisiniz ya da bölgeyi kranolojik sıraya göre takip etmelisiniz. Birçok uygarlık, devlet, halk ve insan toplulukları burada yaşamış ve bu bölgeye sayısız miras bırakmıştır. Sizde istediğiniz takdirde içlerinden birini seçip, sitemizde araştırıp, ardından da Google Maps aracılığıyla ziyaret edebilirsiniz.Antalya Tarihi Yerler
★★★★★
5 Değerlendirme
Ortalama 5 5.00

Antalyakeyfi.com 940 mekan
513 otel
Haber listemize kaydolun, kampanya ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olun :
Copyright © 2016. Tüm hakları saklıdır. Antalyakeyfi.com
design & technology by nette interactive