Arama sonucu 76 otel bulundu…
BÖLGE
OTEL ARA
TESİS ÖZELLİKLERİ
Gösterilen : 1-10 / 941

En İyi Antalya Merkez Gezilecek Yerler


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kaleiçi bölgesi oldukça iyidir. Birden çok küçük plaj mevcuttur bölgede. antalya merkez gezilecek yerler incelendiğinde pek fazla plaja ya da denize rastlayamazsınız. O yüzden bu bölge bu açıdan çok iyidir. Küçük de olsa bir limana sahiptir. Eğer ki kısa süreyle kullanmak istiyorsanız limanı elde edebilirsiniz. Ancak gerçekten iyi bir kaptan olmanız gerekir.


Park kültürü Osmanlı'da pek yaygın değildi ancak Antalya'da oldukça tarihi bir parka rastlamamız mümkün. Bölge iyi bir yaşam alanı olduğundan eski insanlar tarafından da kullanılmış olabilir. Bu parkın adı ise Karaalioğlu Parkıdır. Çok büyük olduğu söylenemez ancak birçok aktiviteyi gerçekleştirmek için idealdir. Peyzaj bakımından yakın zamanda yenilemeye gitmiştir. Bu yüzden bahçesi gelişim altındadır. Ancak sembol olarak buluşma merkezi diyebiliriz. Parkın ileriye bakan bölümünde birçok güzel manzara mevcuttur.


Son olarak da Saat Kulesinden bahsedebiliriz. Çok fazla turistik bir yer olmasa da sembolik açıdan oldukça iyi bir konumdadır. 19. yüzyılda yapımına karar verilmiş ve tam 1901 yılında yani 20. yüzyılın başında yapımı bitmiştir. Denizi kesen bir açıda ki zamanında o bölge doğal liman olarak kullanılmaktaymış. Zamanında ihtiyaca özel olarak oluşturulduğunu söyleyebiliriz.


Tarihi Antalya Merkez Gezilecek Yerler

Antalya'da merkez dışında bulunan tüm tarihi yerler, hemen hemen M.Ö. dönemlere veya Bizans'a ait. Osmanlı için yok denecek kadar az bölge mevcut. Ancak Antalya merkezse bunun tam tersi durumda. Tarihi antalya merkez gezilecek yerler olabildiğince Osmanlı yapıtlarıyla doludur. Bunun öncesinde daha önce yaşamış Türk ve İran boyları da yapıtlar bırakmıştır.


Murat Paşa Camii


Türkiye'de birçok Murat Paşa camisi mevcut. Bu yüzden karıştırılabilmekte. Ancak Antalya'da bulunan farklı bir yapıya sahip ki Mekke – Medine'de ki gibi bir cami. 16. yüzyılda yapıldığı biliniyor ve çevresinde bulunan bir çok İslami yapıtla bağlantılıdır. Bölgede yaşayan önemli insanların tercih ettiği camilerden biridir. En azından ilk kurulduğu zamanlarında böyleydi.


Tekeli Mehmet Paşa Camii


Caminin minimum 1200 sonrası yapıldığı tahmin edilmektedir. Ancak net bir zaman verilememektedir. Uzun yıllar boyunca yerini korumuştur. Hatta Evliya Çelebi dahi kitabında bu camiden bahsetmiştir. Caminin özelliği çok küçük görünse de aslında birçok şeye ev sahipliği yapabilmesidir. Cami dışında da kullanım alanları sunmuyor değil. Bu açıdan da türünün farklı örneklerinden biridir.


Kesik Minareli Camii


Hizmete açık olmamasıyla beraber büyük oranda bir cami konseptine sahiptir. Uzun yıllar boyunca hizmet vermiştir. 19. ve 20. yüzyıllarda yaşadığı sorunlar neticesinde minarenin bir bölümü çıkartılmıştır. Yaklaşık 30 yıl öncede bir restorasyon yapılmıştır. Simge bir konum olmasıyla beraber, çoğu kişinin Antalya'da ki buluşma noktasıdır. antalya merkez gezilecek yerler arasında stratejik bir konuma sahiptir. Çevresinde birçok dükkan ve mağaza bulunmaktadır. Genel olarak çoğu tarihi camiinin yanında bu tarz şeyler bulunmamaktadır.


Çocuklar İçin Antalya Merkez Gezilecek Yerler

İkinci paragrafta dediğimiz gibi 7'den 70'e herkes için gezilecek yerler mevcuttur. Antalya da Çocuklar için 2 müze bulunmaktadır. Bunlardan ilki oyuncak müzesidir, diğeri de Atatürk Evi müzesi birbirlerini pek yakın olmasa da bir günde ikisini birden ziyaret edebilirsiniz. Ancak çok fazla vakte sahip değilseniz birini dahi tercih etmeniz yeterli olacaktır. Çocuklar için antalya merkez gezilecek yerler bu iki adresle sınırlı olmasa da, en popüler noktalar buralardır.


  • Antalya Oyuncak Müzesi:

  • 5 yıl önce hayata geçirilmiş bir müzedir ve ana hedef çocuklardır. Bu yüzden bölgesel şenlikler kapsamında, 23 Nisan 2011 günü kullanıma açılmıştır. Müze yapımında birçok sanatçı ve yazar rol almıştır. En eski zamanlardan günümüze kadar birçok oyuncak sergilenmektedir. Toplamda aktif olarak minimum 3 bin oyuncak yer almakta ve bunların büyük bir çoğunluğu da antikadır.


    Müze genelinde sadece oyuncaklara değil aynı zamanda çizgi film karakterlerine de denk gelebilirsiniz. Bu projenin Türkiye'de pek fazla eşi benzeri olduğu söylenemez. Bu yüzden alanında oldukça özgün. Kaleiçi bölgesinde olması da ayrı bir avantaj olmuştur.


  • Antalya Atatürk Evi Müzesi:

  • Çok iyi bir konumdadır. 30 yıl önce açılmıştır. Çalışmaları 32 – 34 yıl önce başlandığı tahmin edilmektedir. Bu köşk Atatürk'e Antalya gezisi sırasında tahsis edilmiştir. Uzun yıllar boyunca da kullanılmamıştır. Son 30 yıllık süreçte de müze haline getirilmiştir.


Müzenin birkaç önemli değeri mevcuttur. Atatürk'ün burada bizzat kullandığı eşyalar, kıyafetler ve daha birçoğu sergilenmektedir.


Osmanlı Öncesi Antalya Merkez Gezilecek Yerler

Bu açıdan incelediğimizde de, Antalya hiç hafif kalmamaktadır. Ancak bu taşınamaz yapıtların tamamına yakının İslami değerlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Osmanlı öncesi antalya merkez gezilecek yerler arasından özellikle 3 tanesi çok ilgi çekici. Biz de sizlere bunları tanıtacağız.


İlk olarak Karatay medresesi ile başlamalıyız. Uzun yıllar boyunca çok iyi eğitim faaliyetlerine yer vermiştir bu medrese. Osmanlının duraklama ve çöküş yıllarında da değerini kaybetmiştir. Konum olarak iyi bir noktadadır. Yakın zamanda da pek restorasyon yapılmamıştır.


Diğer bir dikkat çeken cami ise İskele Camii'si. antalya merkez gezilecek yerler düşünüldüğünde oldukça stratejik bir konumdadır. Birçok camiden daha yakındır. Oldukça küçük bir minareye sahip olsa da, sesin ulaştığı alanlar gerçekten çok geniştir. İçerisi de farklı bir alana ev sahipliği yapmaktadır. Kubbe ve kemer tarzı noktalardan oldukça uzak durulmuştur.


Antalya'da bulunan ilk İslami adreslerden biri. Asında daha öncesinde bir kiliseymiş ve cami amacıyla kullanılmış, ardından da tamamen camiye dönüştürülmüş ve ardından minare eklenmiştir. Minare türünün tüm örneklerinden farklı olduğu için oldukça ilgi çekicidir. Basamak, kat ve diğer açılardan da farklılıklara sahiptir.


Antalya merkez gezilecek yerler büyük oranda bu kadar. Ancak bu tabi şehrin çoğunlukla güney yakasıydı. Kuzey yakası çok daha moderndir. Ünlü markalara ait mağazalara ve sayısız AVM'ye rastlayabilirsiniz. Seçiminizin sadece merkezle sınırlı olmasını istiyorsanız bu noktalar büyük oranda karşılayacaktır. Daha yenilikçi bir tatil için Kuzey bölümü her zaman canlıdır. Sadece ne yapmak istediğinize karar verin ve ona göre gezeceğiniz adresi seçin. antalya gezilecek yerler mutlaka sizi tatmin edecektir.Antalya Tarihi Yerler
★★★★★
5 Değerlendirme
Ortalama 5 5.00

Antalyakeyfi.com 940 mekan
513 otel
Haber listemize kaydolun, kampanya ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olun :
Copyright © 2016. Tüm hakları saklıdır. Antalyakeyfi.com
design & technology by nette interactive